Końcówki do odsysania pola operacyjnego, przedłużacze, dreny, łączniki

Drenaż co ma na celu? Rodzaje drenów.

Dreny chirurgiczne to często wykorzystywane w medycynie sprzęt medyczny, który umożliwiaja usunięcie płynów ustrojowych z rany lub jamy ciała. Dren to jednak dość szerokie pojęcie. Warto sklasyfikować je do różnych celów. Pod pojęciem dren kryją się zatem dreny nosowo-żołądkowe, cewniki moczowe, zastawki komorowo – otrzewnowe itp. Z całą pewnością objęcie wszystkich rodzajów drenów zdecydowanie wykracza poza wspomniany zakres.

Najczęstsze wskazania do zastosowania drenów

Dren może wspomóc proces gojenia. Dzięki niemu możliwe jest szybsze usunięcie bezpośrednich i pośrednich przyczyn stanów zapalnych, ciał obcych, nagromadzonych bakterii, martwiczych tkanek i nadmiaru płynów surowiczych. Dreny mogą również zmniejszyć ciśnienie, które powoduje dolegliwości bólowe. W ten sposób automatycznie dochodzi do zmniejszenia stanów zapalnych, a monitorowanie potencjalnych powikłań i możliwość pobrania próbek płynów w celach dalszej diagnostyki jest ułatwione. Główne wskazania do korzystania z drenażu obejmują potrzebę wyeliminowania martwej tkanki, usunięcia istniejącego płynu lub nagromadzonych gazów. Bardzo często płyn, który wypełnia zajęte stanem zapalnym obszary między tkankami stanowi podstawowe podłoże dla rozwoju bakterii.

Więcej o drenach – z czego są zbudowane?

W medycynie stosuje się wiele rodzajów drenów o różnej średnicy i z różnych materiałów. Materiały użyte do profesjonalnych drenów obejmują lateks, silikon, polietylen i polichlorek winylu. To co istotne – użyty do produkcji drenów materiał określa, którą z kilku metod należy zastosować do sterylizacji każdego rodzaju drenu. Rodzaj materiału wykorzystany do produkcji ma również znaczenie dla procesów fizjologicznych, takich jak chociażby gojenie się ran. Jest to bardzo ważny czynnik determinujący wybór określonego drenu – reakcje tkanek ludzkiego organizmu na materiały syntetyczne mogą być różne. Zwiększenie ryzyka niepożądanych reakcji niesie za sobą wykorzystywanie cewników i drenów z lateksu, a tymi, które są najlepiej przyjmowane przez ciało i powodują najmniejszą skalę odczynów alergicznych są drenu wykonane z polietylenu, polichlorku winylu i dreny silikonowe, które są najbardziej obojętne biologicznie. W przypadku osób ze stwierdzonymi alergiami na lateks, do drenażu wykorzystuje się najczęściej dren silikonowy, obojętny dla skóry, procesu gojenia się ran lub usuwania płynów z jamy pooperacyjnej. Na rynku akcesoriów medycznych można znaleźć produkty różnej długości i grubości. Inne będzie stosować się do drenażu np. treści płynnych pochodzących np. z niesprawnej nerki, inny dren wykorzysta się w przypadku zakładaniu cewnika, a jeszcze inny będzie przydatny do wspomagania procesu gojenia się ran.

Dreny pasywne i aktywne

Dreny medyczne można również podzielić na dwie główne kategorie – dreny aktywne i dreny pasywne. Działanie drenu pasywnego opiera się na grawitacji, ruchu ciała pacjenta i różnicy ciśnień, które umożliwiają drenaż płynów lub gazów z ciała. Dren aktywny wykorzystuje natomiast do tego celu podciśnienie. Zazwyczaj dren pasywny jest jednocześnie systemem otwartym, a dren aktywny zamkniętym, ponieważ opiera się na podciśnieniu wytwarzanym przez dren. Dren najczęściej stosuje się w ranach po operacji, w której występuje martwa przestrzeń lub gdy jednym z normalnych i oczekiwanych objawów będzie nagromadzenie płynów. Drenaż aktywny odprowadza płyn do specjalnego zbiornika, takiego jak np. butelka Redona. Takie rozwiązanie zapobiega nasyceniu bandaży i ogranicza konieczność częstej zmiany opatrunków. Zmniejsza również ryzyko wstępowania infekcji i może ograniczyć narażenie personelu szpitala lub innych pacjentów na bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi z ran i wnętrza ciała– szczególnie jeśli są zakaźne. Niezwykle istotnym akcesorium, które służy do drenażu jest tzw. butelka Redona. Butelki Redona są nietoksyczne, nie alergizują i są jałowe. Butelki Redona do drenażu są zwykle opatrzone określoną skalą, która pozwala personelowi medycznemu na weryfikację ilości i rodzaj treści płynów ustrojowych i odessanych przez drenaż wydzielin.

Drenaż jest zalecany wielu pacjentom, szczególnie po przebytych ostatnio zabiegach, w trakcie których doszło do trudności podczas procedury zespolenia. Drenaż ma również zastosowanie po wykonywanych zabiegach rewizyjnych. Drenażu nie zaleca się jednak do stosowania rutynowego, ale w zależności od rodzaju schorzenia może być stosowany zapobiegawczo, np. po przebytym ostatnio zabiegu w obrębie trzustki. Oprócz konkretnych wskazań do zastosowania deranżowania, różnych rodzajów akcesoriów, zalet i wad każdego ich rodzaju, istotne z punktu widzenia medycznego jest również właściwe umieszczenie drenów, monitorowanie pacjentów na czas ich założenia i regularną, cykliczną wymianę – jeśli zostały założone na dłuższy okres. Wybór dobrej jakości akcesoriów medycznych pomaga zmaksymalizować skuteczność przebytego ostatnio leczenia przy jednoczesnym zminimalizowaniu komplikacji. Właściwa pielęgnacja skóry i dbanie o drenaż jest równie ważne jak jego założenie. Przed każdym kontaktem z drenami warto zachować najwyższe ostrożności, dokładnie umyć ręce i dbać o czystość ciała i częste zmiany opatrunków. Opisywane produkty dostępne są w większości aptek, specjalistycznych sklepów medycznych i sklepów internetowych – najczęściej, ale nie zawsze głównymi ich odbiorcami są przychodnie, szpitale i gabinety chirurgiczne. Są one również potrzebne osobom, które zajmują się obłożnie chorymi.


dotacje eu

Copyright ©1988-2020 Sumi. All rights reserved.

Tworzenie stron www Veden.pl